Leading Manufacturer of solar traffic light system, led traffic light, led solar blinker and solar blinker from Nashik.
₹ 7000 / piece Get Latest Price
| Signal Type | 3 Aspect |
| Light Diameter | 300 mm |
| Application | Industrial Gate, City Junction, Toll Plaza, Campus Road |
| Usage/Application | Road |
| Solar Panel Power | 100 W |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Pole Height | 4 m |
| Solar Power | 30W |
| Brand | Xera Tech |
| Battery | Lithium Ion |
| Autonomy | 1 Day Autonomy |
| Working Hours | 24 X 7 Hours |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | Red, Green and Orange |
Minimum order quantity: 10 piece
Get Latest Price
| Brand | X era Tech |
| Usage | Road |
| Light color | Red green yellow |
| Battery | Lithium Ion |
Get Latest Price
| Application | Parking, Pedestrian Crossing, Road Safety, School Zone, Industrial Gate |
| Color | Amber |
| Light Diameter | 300 mm |
| Solar Panel Power | 30 W |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Flashing Mode | Single Flash |
| Ingress Protection | IP65 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Pole Mount |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India