Leading Manufacturer of decorative solar street light pole, solar street light decorative pole, decorative street light pole, ms street light pole, 9 meter solar street light pole and tennis court lights - 120w from Nashik.
₹ 12800 / Piece Get Latest Price
| Material | Galvanized Iron |
| Weight | 25 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| SOLAR POWER | 80W |
| POLE | 76 OD MM GI POLE |
| LIGHT WATTAGE | 24W |
| BATTERY TYPE | LIPO4 BATTERY , WITH 5 YEARS WARRANTY |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Usage/Application | Street |
| Shape | Decorative |
| Number Of Light | SINGLE |
| Weight | 25 KG |
| Design | POWDER COATING |
| Light Source | LED |
| IP Rating | IP 66 |
| Features | DUSK TO DOWN |
| Power | 15W SOLAR STREET LIGHT |
| Country of Origin | Made in India |
| WARRANTY | 5 YEARS |
| SOLAR PANEL WATTAGE | 60W |
| BATTERY TYPE | LITHIUM PHOSPATE BATTERY |
| AH | 18AH / 12.8V |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Height | 4 M |
| Pole Type | Single-Arm |
| Material | Mild Steel |
| Power | 50w |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Decorative |
| Features | MS DECORATIVE POLE WITH POWDER COATED |
| IP Rating | IP65 |
| Surface Finish | PU POWDER COATED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Key Features :
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Height | 4 M |
| Surface Finish | mat |
| Pole Type | Single-Arm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 254000 / Set Get Latest Price
| Luminaire Type | LED High Mast Luminaires |
| Pole material | MS WITH HOT DIP GALAVANISED |
| Country of Origin | Made in India |
| SOLAR PANELS | 6 NOS |
| No OF SOLAR PANELS | 335W * 6 NOS |
| BATTERY TYPE | 100 Ah *6 NOS - LiPO4 pRISMATIC bATTERY WITH 5 YERAS WARRANTY |
| LIGHT | 50WATT* 6 NOS FLOOD LIGHT |
| POLE TOP BOTTOM | 150MM / 330 MM |
| FOUNDATION BOLT | M24* 850MM |
| TYPE | PULLY SYSTEM |
Minimum order quantity: 10 Set
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 120W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Garden Light |
| Weight | 16 Kg |
| Thickness | 1.6 mm |
| Length | 6 m |
| Outer Diameter | 76 mm |
| Model Number | XTP6GP76 |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India