Manufacturer of a wide range of products which include 24w led street light glass model, 60w led street light wit glass, 50w street light glass model, 120w street light glass model and 36w street light glass model.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Product Type | AC Powered |
| Brand | Xera Tech |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | RoHS |
| Light Color | Cool White |
| Model Name/Number | XT24WLEDREF |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 24 W |
| Input Voltage | AC 240V |
| Usage/Application | Garden Light |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 755 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | RoHS |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Xera Tech |
| Usage/Application | Street Garden |
| Input Voltage | AC 240V |
| Model Name/Number | XT60WREF |
| Lumens | 140 LX / Watt |
| Rated Wattage | 60 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 830 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Brand Name | Xera Tech |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Color Temperature | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90V - 300V AC |
| Power | 50W |
| Usage/Application | Outdoor Lighting, Industrial Lighting, Solar Lighting, Campus, Streets, Highways, Factories |
| Country of Origin | Made in India |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| Surge Protection | 6KVA |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| HSN Code | 9405 49 00 |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Sensor | No |
| Input Voltage | 90V - 300V AC |
| Power | 120W |
| Usage/Application | Outdoor Lighting, Industrial Lighting, Solar Lighting, Campus, Streets, Highways, Factories |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 49 00 |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India