Prominent & Leading Manufacturer from Nashik, we offer solar outdoor light, 11w solar street lights set, 24w solar street light, 12w led solar street light, 9w solar led street light set and solar garden lights.
₹ 52500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 120 Watt |
| Power | 120 W |
| Material | Aluminium |
| Certification | RoHS |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 12V / 24V Solar panel Compatible |
| Model Name/Number | XTSOL120WDLfl |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | CW WW NW MW |
| Lumens | 120 Lm/W |
| Pole Height | 6 Meter pole , Octagonal Pole, Top-70mm, Bottom - 130mm |
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7900 / Set Get Latest Price
| Power | 11 W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 230V |
| Model Name/Number | SSL-11W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 60Hz |
| Lumens | 140 |
| Pole Height | 6mtr |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Set
₹ 11750 / Set Get Latest Price
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 2400 lm |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 10 h |
| Material | Metal |
| Input Voltage | 230v |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 24W Solar Street Light |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 60hz |
| Lumens | 3200 |
| Pole Height | 6 mtr to 20 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 20 W |
| Solar Panel Power | 80 W |
Minimum order quantity: 2 Set
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 3000 lm |
| IP Rating | IP66 |
| LED Type | SMD |
| CCT | 3000 K |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Solar Power | 12W |
| Suitable For | Outdoor Use And Indoor Use Also |
| Brand | Xera Tech |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Certification | RoHS, CE |
| Usage/Application | Garder |
| Power Source | Solar |
| Load Power | 12W |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 10 Watt |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 5400 / PIECE Get Latest Price
| Power | 9 W |
| Brand | Xera Tech |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Pole | 8 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | XT9WSSEMIINTEGRATED |
| Battery Back | 25 Hours |
| Pole Material | Galvanized Iron |
| Pole Outer Diameter | 76 mm |
Minimum order quantity: 10 PIECE
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Type | Solar Path Lights |
| Brand | Waaree |
| Usage/Application | Gardens, Lawns |
| Model Name/Number | DSL-12 |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Alluminium Extrusion |
| Warranty | 2 Years |
| Voltage | 230V |
| Working Time | Night |
| Shape | Pole |
| Certification | BIS, MNRE, PWD, ERDA |
| Pole Material | GI |
| Color | Graphite Gray |
| Is It Panel Required | Panel Required |
| Is It Portable | Non Portable |
| Charging Time | 8 Hours |
| Frequency | 50Hz |
| Wind Resistance | Yes |
| Height | 3mtr |
| Wattage | 12W |
| Battery | 12Ah |
| Solar Panel | 80W |
Minimum order quantity: 10 Piece
Solar Panel: High-efficiency Poly/Mono Crystalline
Luminaire: Dual Decorative LED Lanterns
Battery: Long-life Lithium Ferro Phosphate (LiFePO₄)
Lighting Time: Dusk-to-Dawn (12+ hrs backup)
Pole Material: Heavy-duty Powder Coated MS Decorative Pole
Design: Dual-arm Victorian Style with Artistic Curves
Applications: Gardens | Pathways | Parks | Resorts | Public Spaces
Features: Auto ON/OFF | Weather Resistant | Zero Electricity Cost
Xera Tech presents its premium Solar Decorative Garden Light, a perfect blend of performance and elegance. Designed with a strong powder-coated pole and dual decorative lanterns, this solution is both durable and stylish, making it ideal for enhancing outdoor spaces. Powered by a high-efficiency solar panel and backed with LiFePO₄ battery storage, it delivers consistent dusk-to-dawn illumination with minimal maintenance. The energy-saving LED lanterns offer high brightness while ensuring long operational life, reducing both power costs and carbon footprint. With its Victorian-inspired design and advanced smart controller, this solar light guarantees reliable operation even during cloudy conditions. Perfect for gardens, resorts, pathways, and urban landscapes, Xera Tech’s decorative solar solution provides sustainable lighting with zero electricity bills, making it an eco-friendly and cost-effective choice.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Power | 9 W |
| Material | Metal |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| warrenty | 2 years |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Power | 20 W |
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
| type | lens |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
| Watt | 18 W |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Power | 10 Watt |
| Material | Metal |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP33 |
| Lighting Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
| wattage | 10 W |
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India