Our range of products include 12w semi integrated solar street light, 20w led solar semi integrated street light, 9w solar street light semi integrated light, 20w solar semi integrated street light and solar street light semi integrated glass model.
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Power | 12 W |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Brand | Xera Tech |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Battery | LiPO4 Battery |
| Power Source | Sun Light |
| Load Power | 12W |
| Country of Origin | Made in India |
| Solar Power | 40W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4100 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 20 Watt |
| Lighting Type | LED |
| Type | Semi Integrated |
| Brand | Xera Tech |
| Light Color | Cool White |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Lawns |
| Wattage | 20W |
| Color | Pure White |
| Power Source | Solar |
| Battery Type | Lithium Ion Battery |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Power | 9 W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 230V |
| Model Name/Number | 9W Solar Street Light |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Frequency | 60hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2700 / Number Get Latest Price
| Power Rating | 20 Watt |
| Lighting Type | LED |
| Solar Power | 75W |
| Brand | Xera Tech |
| Weight | 4 Kg |
| Usage/Application | Street Light |
| Power Source | Solar |
| Load Power | Solar |
| Charging Time | 5 Hours |
| Number Of Led | 15 LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | XTSOLAR20W |
| Battery Back Up | 20 Hours |
Minimum order quantity: 100 Number
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 15 Watt |
| Country of Origin | Made in India |
| Approved by | PWD |
| Certifications | ERDA |
| Type | Semi Integrated |
| Model | Glass |
| Battery | Inbuilt - 12Ah LiPO4 |
| IP Rating | IP66 |
| Warrenty | 2 Years |
Minimum order quantity: 5 Piece
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India