Pioneers in the industry, we offer 200w led floodlight back choke, 100w led floodlight backchoke, 50w flood light back choke, 300w flood light, 250w flood light back choke lens and 400w led floodlight backchoke with lens from India.
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200 W |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Xera Tech |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | 200WFLBC |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | AC 220V |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Beam Angle | 145 Degree |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Power | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Wattage | 100W |
| Brand | Xera Tech |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Garden |
| Model Name/Number | XT FLBC03 |
| Lighting Type | LED |
| Surge Protection | 6 KV |
| Light Life | 50000 Hours |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 860 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 50W |
| Brand | Xera Tech |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | XT-FL-BC-GM-50 |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 2835 |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 2750 / Piece Get Latest Price
| Model Type | Back Choke |
| Brand Name | Xera Tech |
| Wattage | 300W |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT-FL-BC-GM-300 |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 2835 |
| Power | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| Body Type | Back Choke |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT250_LENS_BC |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Beam Angle | 90 Degree |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| IP Rating | IP65 |
| Led Model | 5050 |
| Power | 250W |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Power | 400W |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 1 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India