Leading Manufacturer of 36w led street light with lens, 24w outdoor led street light lens model, 100w led lens street light, 50w led street light with lens, 150w street light lens model and 60w led street light from Nashik.
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Power | 36 Watt |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| Product Code | XTSLELENS24W |
| Working Lifetime | 50000 HRS |
| Body Material | Aluminium die cast |
| Voltage | 110V to to 270V |
| IP Rating | IP 66 |
| Certification | BIS, ISO, NABL |
| Wattage | 36Watt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 420 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Product Code | XTSLECOLENS24W |
| Working Lifetime | 50000 HRS |
| Usage/Application | Outdoor |
| Body Material | ALUMINIUM DIA CAST |
| Power | 24 WATT |
| Voltage | 110V- 270V |
| Wattage | 24WATT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Input Voltage | AC 240V |
| Power | 100 W |
| Usage/Application | Street Light |
| Color Temperature | 6500K |
| Luminous Flux | 140 Lumens / W |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Protection | OVP & UVP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 620 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Material | Aluminium |
| Power Source | AC (Grid Power) |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 50 W |
| Usage/Application | Street |
| Color Temperature | 6500K |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Input Voltage | AC 240V |
| Luminous Flux | 140 Lumens / W |
| Protection | OVP & UVP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Material | Metal |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Body Material | Alluminium die cast |
| Usage/Application | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 150 W |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 780 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT SL03 |
| Input Voltage | AC 220V |
| Power | 60W |
| Usage/Application | Street Garden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 820 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | CE |
| Input Voltage | AC 240V |
| Power | 72 W |
| Usage/Application | Street |
| Luminous Flux | 140 Lumens / W |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Protection | OVP & UVP |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90V - 300V AC |
| Power | 60W |
| Usage/Application | Outdoor Lighting, Industrial Lighting, Solar Lighting, Campus, Streets, Highways, Factories |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 49 00 |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90V - 300V AC |
| Power | 100W |
| Usage/Application | Outdoor Lighting, Industrial Lighting, Solar Lighting, Campus, Streets, Highways, Factories |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 49 00 |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2050 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90V - 300V AC |
| Power | 180W |
| Usage/Application | Outdoor Lighting, Industrial Lighting, Solar Lighting, Campus, Streets, Highways, Factories |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 49 00 |
Minimum order quantity: 2 Piece
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India