Our range of products include 200w flood light glass, 100w flood light down choke, 30w flood light down choke, 50w flood light down choke, 200w led flood light down choke and 60w led floodlight down choke.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | XT200WFLDCGLASS |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220V |
| Warranty | 2 Years |
| Driver | UVP, OVP |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Lumen | 140 LX / W |
| Led Model | 2835/ 3030 OSRAM/ SEOL |
| Power | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 1380 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT100_DC |
| Beam Angle | 130 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| IP Rating | IP65 |
| Led Model | 2835 |
| Power | 100W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20W |
| Model Type | Slim Model |
| Brand Name | Xera Tech |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT30W-DC_ECO+ |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| IP Rating | IP65 |
| Led Model | 2835 |
| Power | 30W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT50W_DC_ECO |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| IP Rating | IP65 |
| Led Model | 2835 |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT100W-DC-ECO |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 2835 |
| Power | 100W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Lens Type | Lens |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 220V |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Led Model | 2835 / 3030 |
| Power | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT FL02 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Surge Protection | 4 kVA |
| Led Life Spam | 50000 Hours |
| Power | 60W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 150 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-DC-GM-150 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| HSN Code | 9405 40 90 |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 100W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-GM-100 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| Frequency | 50Hz |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Surge Protection | 6KVA |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| System Wattage | 230W |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 770 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 300 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-DC-GM-30 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Surge Protection | 6KVA |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| Frequency | 50Hz |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| System Wattage | 230W |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 4790 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-LM-200 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Surge Protection | 6KVA |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India