Leading Manufacturer of 150w flood light back choke glass model, 36w flood light back choke, 20w flood light back choke, 250w flood light back choke lens model, 150w back choke lens model flood light and 20w flood light back choke glass model from Nashik.
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150 W |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT150_BC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Warranty | 2 Years |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Led Model | 2835 |
| Power | 150W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT36_BC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 2835 |
| Power | 30W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
rate.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT20W_BC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Led Model | 2835 |
| Power | 20W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 250 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-LM-250 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| System Wattage | 230W |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3520 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 150 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Lens |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-LM-150 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| System Wattage | 230W |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Frequency | 50Hz |
| Surge Protection | 6KVA |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Model Type | Back Choke |
| Brand Name | Xera Tech |
| Wattage | 20W |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-GM-20 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Surge Protection | 6KVA |
| Frequency | 50Hz |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| System Wattage | 230W |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3150 / Piece Get Latest Price
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT150_BC_LENS |
| Beam Angle | 60 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 5050 |
| Power | 150W |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Model Type | Back Choke |
| Brand Name | Xera Tech |
| Wattage | 200W |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-GM-200 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Surge Protection | 6KVA |
| System Wattage | 230W |
| Frequency | 50Hz |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2550 / Piece Get Latest Price
| Brand | Xera Tech |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 150 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | FL-BC-GM-150 |
| Beam Angle | 120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Housing Material | Aluminium Die cast |
| HSN Code | 9405 40 90 |
| System Wattage | 230W |
| Surge Protection | 6KVA |
| Operating Temperature | -20 DegreeC to 50 DegreeC |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Xera Tech |
| Model Name/Number | XT100_BC |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Body Material | Aluminium Dia Cast |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Surge Protection | 6 kVA |
| Total Harmonic Distortion | Less Than 10 % |
| Led Model | 2835 |
| Power | 100 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 90% |
Minimum order quantity: 100 Piece
Flood lights are the most popular type of lights that are used for outdoor Applications :
Sagar Faragade (Proprietor)
X Era Tech
Plot No. Gen-73/19, M/S. Xera Tech, Satpur, Opposite Abb Plant 1, Gate 1, Nashik - 422007, Maharashtra, India